sigaranin-faydalari

Günümüzün en zararlı bağımlılık yapan maddelerinden birisi olan sigaranın faydaları konusunda geçmişten günümüze gelen bazı tartışmalar söz konusudur. Geçmişte tıbbın fazla gelişmediği yıllarda, sigaranın bazı faydaları olduğu bazı doktorlar tarafından savunulmuştur. Sigaranın zararlarını bir kenara bırakıp hastalarına tavsiye eden doktorlar, sigara içmenin strese, bunalıma ve sürekli sinirlilik haline iyi geleceğini savunup bir çok kişinin sigaraya başlamasına vesile olmuşlardır. Her ne kadar yanlış olsa da, eskiden gelme bu basma kalıp düşünce ile de günümüzde hala bazı insanlar sigarayı rahatlamak ve zihinsel kaçış sağlamak amaçlı kullanıp sigara sayesinde rahatladıklarını düşünmektedirler. Tamamen psikolojik bir yanılgı olan bu düşünce, insanların sigaraya başlama ve alışma süreçlerine vesile olmaktadır. Toplumda sigaranın faydalı olduğunu düşünen bazı insanların temel dayanakları ise şu şekilde sıralanabilir;

  • Rahatlama
  • Sinirlilik halinin son bulması
  • Zihinsel kaçış
  • Arkadaş ortamında altta kalmama
  • Sigara içerek çevresindeki insanlara hava atma

Dünyada teknoloji geliştikçe ve insanların bilinçlenme oranı yükseldikçe sigara kullanımı düşmeye başlamıştır. İnsanlar sigaranın faydaları olmadığının kesin olarak farkına varıp, bu durumun aksine zararları hakkında bilinçlenip çevresindeki insanları da bilinçlendirerek sigarayı bırakmalarında yardımcı olmaktadırlar. Bu olumlu durumun yansıması Türkiye’de de görülmektedir. Yapılan bir takım kanuni düzenlemeler ile işyerlerinde ve kapalı alanlarda sigara içilmesi yasaklanmış ve bu işyerinde sigara içilmez şeklinde uyarı yazılarının asılması mecburi kılınmıştır. Bu durum kısmen de olsa sigara kullanımının azalmasını sağlamış, buna ek olarak da toplumun sigaraya karşı bakış açısını değiştirmiştir. Yapılan düzenlemeler ve çıkarılan kanunlar ile sigaranın zararlı olduğu vurgulanmış, sigara içen insanlar ile içmeyen insanların arasına tabiri caizse bir set çekilmiştir. Ayrıca son yıllarda sigaraya yapılan yüksek zam oranları ile birlikte sigara fiyatları oldukça yükselmiştir. Yapılan bu zamlar, sigara tüketiminin azalmasına vesile olup , sigaranın bırakılmasına adeta bir teşvik niteliğindedir.

Ülke yöneticilerinin desteği ve çeşitli sosyal dayanışma derneklerinin de teşviki ile  uzun yıllardır yanlış olarak bilinen sigaranın faydalarının olduğu tezi tamamen çürütülmüş, bunun aksine sigaranın insanlara verdiği zararlar konusunda gerekli bilinçlendirmeler yapılıp sigarayı bırakmak için insanlar teşvik edilmiştir. Bu bağlamda günümüzde çevrede sigarayı bırakmak için gerekli teşvikler de var iken, hiç bir faydası olmayan, aksine insan hayatını ciddi tehlikelere sokacak zararları bulunan sigaranın bırakılması ve vakit kaybetmeden sağlıklı bir yaşama merhaba denilmesi, insanların lehine olacaktır.

Bir Cevap Yazın