sigarayi-birakma-yontemleri

Sigara günümüzün en ölümcül bağımlığı halindedir. Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre dünyada 1 milyar 200 milyon civarında kişinin sigara kullandığı belirtilmektedir. Neredeyse her üç yetişkin insandan biri sigara içiyor denilebilir. Bir bitkiden meydana getirilen zararlı bir mamulün bu kadar yaygın olması hiç de olağan bir şey değildir. Çünkü sigara insan sağlığına tahmin edilemeyecek kadar büyük zararlar vermektedir. Buna rağmen insanlar kullanmakta ısrar etmektedirler. Sigara tüketiminin yaklaşık olarak yüzde 80’i gelir seviyesi düşük ve orta seviyedeki ülkelerde gerçekleşmektedir. Ülkelerin kişi başı gelir seviyeleri yükseldikçe genellikle sigara içme oranları da düşmektedir.

Sigara Bağımlılığı Fiziksel Ya Da Psikolojik Olabilir

Sigara oldukça zararlı bir alışkanlık olmasına rağmen insanların ondan kopamamasının nedenleri farklı farklıdır. Bağımlılık aslında psikolojik ve fiziksel olarak ikiye ayrılmaktadır. Aslında toplumda insanların birbirlerini taklit etme dürtüsü yüksek olduğu için sigara içmek de bulaşıcı bir hastalık gibidir. Birbirinden görüp merak ederek bu tütün mamulünü deneyen insanlar bir süre sonra bağımlı olmaktadırlar. Tabii her ne kadar birçok ülkede yasaklanmış olsa da sigarayı çağrıştıracak reklam ve mesajlar toplumda her yerde görülebilmektedir. Sigara reklamlarının geçmişte yasak olmadığı dönemleri hatırladığımızda her yerde sigara reklamlarının olduğunu aklımızda canlandırmak hiç de zor olmaz. Bugün de gizli mesajlar yardımı ile bu tür çalışmalar yapılmaya devam etmektedir.

Oldukça Farklı Sigarayı Bırakma Yöntemleri Mevcut

Bu kötü alışkanlık insanları bir anda ve kolayca bırakan bir bağımlılık olmadığı için insanlar birçok farklı sigarayı bırakma yöntemleri bulmak zorunda kalmışlardır. Bir yöntem onlar için başarılı sonuç doğurmayınca başka bir tanesini denemişlerdir. Bu böylece devam ettikçe bu alanda kullanılmaya çalışılan yöntemler de artmıştır. Bu alanda vücudun bazı bölgelerine iğneler batırılarak uygulanan akapunktur, gerekli telkinlerin yapılması ile gerçekleştirilen hipnoz, biorezonans, devlet destekli ilaçla Alo 171 sigara bırakma, sigara içmediğiniz zamanları hatırlayarak kendinizi ikna etme, kanser, kalp krizi gibi risklerini sürekli kendinize hatırlatarak ondan kurtulmanız konusunda içinizde bir kararlılık oluşturmak, Alan Carr yöntemi, nikotin bandı, elektronik sigara kullanımı, sigara içmekten en çok keyif aldığınız zamanları başka aktiviteler ile doldurmak, sigara içtiğinizi size hatırlatacak küllük, çakmak gibi aksesuarları göz önünden kaldırmak, sigarayı birlikte tüketmekten zevk aldığınız, kahve, çay, alkol gibi içeceklerden de bir süre uzak durmak, bu içecekler yerine çok daha sağlıklı olan sudan bol bol içmek, vücudun kimyasını düzenlemek için yeterli miktarda egzersiz yapmak uygulanabilecek yöntemlerden bazıları olarak sayılabilir.

Ayrıca sigarayı bırakmaya karar verdiğinizde ve bunu başarmak için gayret gösterdiğinizde sigara içilen alanlardan kesinlikle uzak durmanız gerekmektedir. Sosyal bir bulaşıcı hastalık gibi olan sigara içimi yoğun sigara içilen yerlerde size kolaylıkla tekrar bulaşabilir. Bu nedenle buralardan da uzak durulmalıdır.

Bir Cevap Yazın